Najzahtjevnija ferrata u BiH postala scena kompleksne simulacije spašavanja
U nedjelju, 13. travnja 2025. godine, na trenutno najtežoj ferrati u Bosni i Hercegovini – ferrati Peć Mlini u općini Grude – uspješno je održana savezna stijenska vježba Gorske službe spašavanja u Bosni i Hercegovini (GSSuBiH). Ferrata, koja nosi ocjenu težine E/F i proteže se vertikalno do visine od 150 metara, poslužila je kao zahtjevna poligon za simulaciju spašavanja dvoje ozlijeđenih penjača.
Vježba je uključivala kompleksnu akciju spašavanja pri kojoj su unesrećeni locirani na visini od 120 metara. Operacija je provedena uz primjenu modificiranog sustava calcoloute, čime je omogućena visoka razina kontrole i sigurnosti prilikom transporta unesrećenih.
Cjelokupan transport bio je podijeljen u dva ključna segmenta:
- Dio unutar same ferrate, gdje su korištena dva sidrišta za spuštanje unesrećenih.
- Kosi transport, koji se odvijao od podnožja stijene do parking prostora u blizini Ravlića pećine. Ovaj segment uključivao je dodatnih šest sidrišta te dva gelendera, osiguravajući stabilnost i kontinuitet u spuštanju.
Prvi transport unesrećenog započeo je u 12:03 sati, dok je drugi unesrećeni uspješno doveden na sigurno na parking u 14:35 sati.
U vježbi je sudjelovalo 43 spašavatelja iz 11 stanica Saveza GSSuBiH:
GSS Prenj, GSS HBŽ, HGSS Posušje, GSS Široki Brijeg, GSS Ljubuški, GSS Grude, GSS Žepče, GSS Tomislavgrad, HGSS Čapljina, HGSS Mostar i HGSS Čitluk
Već dan ranije, u subotu 12. travnja, u poslijepodnevnim satima održane su radionice na temu stijenskih tehnika, planiranja akcije spašavanja, komunikacije u vertikali, izrade sidrišta i primjene specijalizirane opreme za spašavanje u vertikalnim uvjetima.
Ukupno je kroz cijeli vikend u aktivnostima sudjelovalo 60 članova Saveza GSSuBiH, što ovu vježbu čini jednom od značajnijih u posljednjem razdoblju kada govorimo o vertikalnim i tehnički složenim operacijama.
Spašavanje u vertikali zahtijeva timsku koordinaciju, znanje i hrabrost. Redovite vježbe na najtežim terenima pripremaju nas za stvarne situacije, gdje je svaka sekunda važna – jer naš poziv je spašavati živote.
Savjeti za sigurno kretanje ferratama:
🔹 Koristite ispravnu opremu: Uvijek nosite certificirani ferrata set (pojas, Y-set s apsorberom energije i kacigu), rukavice za penjanje te planinarske cipele s dobrom potporom i vibram potplatom.
🔹 Provjera opreme prije ulaska: Pregledajte svaki dio osobne opreme prije ulaska u ferratu. Oštećenje na Y-setu, karabinerima ili pojasu može biti kobno.
🔹 Održavajte razmak: Na sajli uvijek treba biti samo jedna osoba između dva sidrišta. Ne penjati se izravno ispod druge osobe kako bi se izbjegle nesreće uzrokovane padom kamenja ili opreme.
🔹 Pravilno osiguravanje: Uvijek imajte barem jedan karabiner zakačen na sigurnosnu sajlu. Nikada nemojte biti potpuno neosigurani.
🔹 Poštujte vremenske uvjete: Ne ulazite u ferratu za vrijeme nestabilnih vremenskih uvjeta, naročito grmljavinskog nevremena ili jake kiše, jer sajle mogu postati klizave i opasne.
🔹 Informirajte se prije uspona: Prikupite informacije o težini ferrate, dužini, procijenjenom vremenu penjanja i mogućim izlaznim točkama. Uvijek planirajte prema svojim sposobnostima.
🔹 Penjite se u paru ili grupi: Nikada ne idite sami. U slučaju nezgode, pratitelj može pozvati pomoć ili pružiti prvu pomoć.
Sigurnost u planinama počinje odgovornošću svakog pojedinca. Priprema i znanje mogu napraviti razliku između izazova i nesreće.






