U ugodnom ambijentu skijališta na Blidinju i velikoj potpori domaćina restorana Staza koji su ustupili sve svoje kapacitete,stavili ih na raspolaganje spašavateljima, ovog vikenda su se odvijale intenzivne aktivnosti.
Naime, polaganje ispita za stjecanje licence spašavatelja GSSuBiH, važan je događaj za svakog gorskog spašavatelja,koji ovim potvrđuje svoju zrelost i spremnost,te potpuno vladanje tehnikama i znanjem iz potraga i spašavanja na teško dostupnim mjestima,kako u ljetnim,tako i u zimskim uvjetima.
Nakon uspješnih obuka na ljetnom i zimskom tečaju,tečaju prve pomoći,te dvogodišnjeg stažiranja u kojem su aktivno sudjelovali u aktivnostima svoje stanice/kluba,spašavatelji su stekli uvjete za polaganje za licencu.
Vožnja akje-čamca za spašavanje na ski stazi,orijentacija u terenu pomoću karte i busole,pristup unesrećenom ,pregled i medicinsko zbrinjavanje u izvanbolničkim uvjetima,geografski sustavi i rad sa GPS uređajima za kretanje u terenu,izrada improviziranih nosiljki i vlaka za zimske i ljetne transporte unesrećenih,sistemi za podizanje i spuštanje unesrećenih sa prelascima pod opterećenjem,navezivanje brdske nosiljke Mariner, navezivanje akje-čamca za transport u brdskim terenima,poznavanje čvorologije,izrada sidrišta u ljetnim i zimskim uvjetima,metode traženja na lavini,kao i završni pismeni test sa nizom pitanja koja obuhvataju najrazličitije spasilačke teme,bile su predmetom ovog zahtjevnog ispita koji se odvijao puna dva dana vikenda na Blidinju.
5 instruktora GSSuBiH i jedan gost-instruktor HGSS Hr. su ispitivali kandidate,koji su svi imali dovoljno vremena da demonstriraju svoje znanje i vještine iz zadatih tema.Na nekim temama su se kandidati zadržavali pola sata a na nekima i više od jednog punog sata. Ništa se nije prepuštalo slučaju,te su i sami kandidati na završnoj analizi izrazili zadovoljstvo organizacijom samog polaganja.
Od 22 kandidata,17 ih je uspješno položilo ispit,od kojih je troje dobilo uvjet da pred svojom stanicom/klubom dodatno obrade po jednu temu iz koje su pokazali nepotpuno znanje. 5 kandidata nije položilo ispit i imaće priliku to uraditi u sljedećem roku koji će se organizirati već na jesen.
Stečenu licencu su spašavatelji dužni obnavljati redovno, jedanput godišnje – kroz vježbe GSSuBiH i svoje stanične aktivnosti čime će održavati svoju spasilačku rutinu i nadograđivati stečena znanja i vještine u skladu sa stalnim promjenama i inovacijama koje se događaju u svijetu spašavanja.
Zajednički je zaključak ispitne komisije da strogost ispitnih kriterija koji su ovaj put bili na zavidnoj razini,treba još podizati u narednom periodu i kroz nekoliko godina je dovesti do željenih razmjera,sukladno razvijenim spasilačkim sredinama u Evropi i svijetu.