Mjerenje temperature sniježnih slojeva,njihova visina,temperatura i kristalna struktura su osnovni elementi koji pomažu definiranju procjene rizika od lavinske opasnosti.Ovakva ispitivanja i prikupljanje baze podataka,koja su do sada bila privilegija specijaliziranih labaratorija alpskih, razvijenih zemalja,širenjem novih tehnologija su postala primjenljiva u terenu i kod nas.Na skijalištu Pegasus na planini Raduši, instruktorski tim GSSuBiH je ovog vikenda pripremao program rada na nadolazećem zimskom tečaju za spašavatelje uBiH,spremajući se prenijeti nova saznanja novim,mladim spašavateljima.
Preko Hrvatskog GSS-a,najnovija Američka iskuskustva su stigla i na naše tlo,samo par mjeseci od njihovog promoviranja na nedavnom naprednom seminaru o lavinama koji se odvijao u SAD-u.Na taj način GSSuBiH uspjeva pratiti najnovija postignuća i inovacije u svijetu spašavanja.
Potražni timovi sa psima HGSS Mostar su demonstrirali sve ono što su zadnjih dana uvježbavali na terenima Vogela i Platka uz pomoć kolega spašavatelja iz Slovenije i Hrvatske.
Spašavanje sa žičara, vožnja Akje-čamca, vertikalni transport u zaleđenim strminama,podizanja,spuštanja,prelasci…bile su ostale teme ovog instruktorskog seminara na Raduši gdje su instruktori i instruktorski kandidati GSSuBiH razmjenjivali iskustva i dograđivali svoja znanja iz spašavanja u zimskim uvjetima,koja će prenositi mladim spašavateljima na zimskom tečaju koji kreće već naredni vikend na Blidinju.
Loše vrijeme u nedjelju nije spriječilo instruktore da u potpunosti ispune planirani program seminara.
Nažalost,neizbježno je primjećivanje da je usljed naše poznate podložnosti negativnom utjecaju politike razlaza u našoj državi,a onda i zbog naše poznate nevoljkosti prema usvajanju novina i učenju novoga,na seminaru nisu prisustvovali smnogi instruktori iz ostalih spasilačkih službi u BiH,te su time svoje sredine uskratili za ova vrijedne spoznaje i učenja.Na taj način je prekinut lanac širenja znanja na sve krajeve naše zemlje, koji je osnovni cilj i zamisao djelovanja GSSuBiH, a i naša sveukupna potreba.
Materijalno siromaštvo na koje je osuđeno spašavanje u BiH od strane vladinih institucija,neminovno je iznjedrilo i siromaštvo duha u kojem naši spašavatelji i ne primjećuju našu sveukupnu neukost i zaostalost za naprednim spasilačkim svijetom,te se samozadovoljno suzdržavaju od nadolazećeg prosperiteta i neminovne potrebe za razvojem spašavanja.
GSSuBiH je svjestan te ogromne barijere koja se ispriječila između nas u BiH i razvijenog svijeta a zove se jednostavno-nespremnost na učenje. Još uvijek , mnogi naši kolege nisu spremni prihvatiti odgovornost ozbiljnog bavljenja spašavanjem svodeći svoj odnos prema spašavanju na amaterski i revijalni pristup tipičan začahurenim poluznalcima koji istovremeno ne štede riječi samohvale u medijskim istupima,obmanjujući tako i sebe i neupućenu javnost.
Vjerojatno će trebati još mnogo vremena dok svi skupa shvatimo što je sve protiv nas i kolika je neminovnost zajedničkog širenja znanja i tehnika spašavanja na sve naše krajeve,bez obzira na sveukupnost naših podjela koje nas sputavaju i priječe razvoj.Jednom na godinu otići negdje i vidjeti nešto novo,što obično mi činimo nastojeći da na taj način umirimo našu savijest i našu potebu za novim saznanjima,jednostavno je više nego nedovoljno,obzirom na naš sveukupni zaostatak kojeg eto i ne želimo biti svijesni.
Sveukupna zaostalost i nebriga sistema zaštite i spašavanja hrani i našu spasilačku zaostalost koja se i ne primjećuje tako očito u moru negativnosti našeg društva,ali je samo pitanje vremena kad će nam doći na naplatu nemaran odnos koji imamo prema sebi i drugima.